puupaahattu-web-miniPuupäähattu 2018

Suomen sarjakuvaseura on päättänyt 16.1. myöntää vuoden 2018 Puupäähattu-palkinnon pitkän linjan sarjakuvataiteilijalle ja kuvittajalle, Martti Sirolalle (s. 1947). Samalla myönnettiin kaksi sarjakuvaneuvoksen arvonimeä, Timo Ronkaiselle ja Ilkka U. Pesämaalle

Lue lisää Puupäähattu-palkinnosta.

Lue lisää sarjakuvaneuvoksista.

Näyttely voittajan töistä on esillä Café Rotundassa Kansalliskirjaston alakerrassa 16.1.–9.3.2018.

Sarjainfon uutiset

Suomen sarjakuvaseura ry:n ylimääräinen kevätkokous

Suomen sarjakuvaseura ry:n ylimääräinen kevätkokous

Suomen sarjakuvaseuran sääntömääräisen kevätkokouksen toinen osa järjestetään tiistaina 26.4. klo 17 alkaen Sarjakuvakeskuksella, osoite Hämeentie 150, Helsinki. Kokouksessa jatketaan 3.3 aloitettua sääntömääräisten asioiden käsittelyä eli käydään läpi seuran tili- ja toimintakertomus vuodelta 2010. Tervetuloa paikalle vaikuttamaan seuran asioihin ja tutustumaan samalla sarjakuvakeskuksen toimintaan.


ESITYSLISTA

Suomen sarjakuvaseura ry, Ylimääräinen kevätkokous
26.4.2011 kello 17.00
Sarjakuvakeskus, Arabia

1. Seuran puheenjohtaja avaa kokouksen

2. Valitaan kokoukselle puheenjohtaja, sihteeri, pöytäkirjan tarkastajat ja ääntenlaskijat

3. Kokouksen laillisuus & sääntömääräisyys

4. Kokouksen työjärjestys; keväkokouksessa 3.3. päättämättä jääneet asiat

5. Seuran toimintakertomus 2010; käsitellään 3.3. jälkeen tehdyt lisäykset

6. Seuran tilikertomus 2010

7. Vastuuvapauden myöntäminen vuoden 2010 hallitukselle ja muille tili- ja vastuuvelvollisille.

8. Käsitellään muut asiat

9. Kokouksen päättäminen