puupaahattu-web-miniPuupäähattu 2018

Suomen sarjakuvaseura on päättänyt 16.1. myöntää vuoden 2018 Puupäähattu-palkinnon pitkän linjan sarjakuvataiteilijalle ja kuvittajalle, Martti Sirolalle (s. 1947). Samalla myönnettiin kaksi sarjakuvaneuvoksen arvonimeä, Timo Ronkaiselle ja Ilkka U. Pesämaalle

Lue lisää Puupäähattu-palkinnosta.

Lue lisää sarjakuvaneuvoksista.

Näyttely voittajan töistä on esillä Café Rotundassa Kansalliskirjaston alakerrassa 16.1.–9.3.2018.

Sarjainfon uutiset

Suomen sarjakuvaseuran hallitus ja puheenjohtaja 2017


jon-kuitunen-sarjakuvaseura-webSuomen sarjakuvaseuran vuosikokouksessa seuran puheenjohtajaksi valittiin Jonna Kuitunen. Kuitunen on muotoilija ja sarjakuvataiteilija. Hän on opiskellut Karelia-ammattikorkeakoulussa ja työskennellyt erilaisissa tehtävissä Sarjakuvakeskuksella Helsingissä. Vuosina 2014-2016 puheenjohtajana ollut Ville Hänninen luopui tehtävästä.

Hallitus 2017:

Vesa Kataisto
Hanna-Pirita Lehkonen
Reetta Laitinen
Merja Lundén
Ville Manninen
Onni Mustonen
Severi Nygård
Rami Rautkorpi
Pauli Ruonala (sihteeri) 

Varajäsenet:

Hannele Richert
Aino Sutinen
Kati Vuopala

Valokuva: Henry Söderlund