Suomen sarjakuvaseura mukana Å-festin ohjelmistossa 13.2.2021

jaatinen1

 

Vuoden 2021 Porvoon sarjakuvafestivaali Å‑fest järjestetään lauantaina 13.2. Koronatilanteesta johtuen tapahtuma pidetään kokonaan verkossa – ohjelma on pääosin videomuodossa YouTubessa. Festarivieraat voivat viettää iltaa yhdessä Discordin välityksellä. 

Suomen sarjakuvaseura on mukana myös ohjelmistossa. Seuran Å‑festille tekemässä videossa aiheena on Suomen sarjakuvaseura ry:n 50-vuotishistoriikki. Tietokirjailija Satu Jaatinen on kirjoittanut historiateoksen, jossa seuran historia kootaan juhlavuoden kunniaksi yksiin kansiin. Kustannustoimittaja ja sarjakuva-alan pitkäaikainen vaikuttaja Vesa Kataisto haastattelee Jaatista teoksen kirjoittamisprosessista. Video julkaistaan Å-festin Youtube-kanavalla lauantaina 13.2.2021 klo 19.15.

Lisätietoja Å-festin ohjelmistosta: https://2021.a-fest.fi/ohjelma

Päivitys uutiseen: Linkki videoon on täällä.